Florena inż. Piotr Puzio       Kolbuszowa ul. Sokołowska 79       Tel: 602 51 51 77             E-mail: florena79@wp.pl
boiska piłkarskie, renowacja zniszczonych muraw,
systemy automatycznego nawadniania, trawniki
  
Video: Budowa murawy boiska piłkarskiego
Prawie każdy za czasów swego dzieciństwa miał okazję pokopać piłkę na boisku, stadionie piłkarskim. Komfort gry nie zawsze był najlepszy, ponieważ tak pożądana piłka podskakiwała na nierównościach murawy, która nie raz była po prostu zwykłą łąką. Dziś w dobie wszelakiej maści firm zajmujących się budową idealnie równych muraw boisk sportowych dzieci oraz dorośli mogą pograć w piłkę na murawach, na których piłka nie zmieni toru podania. Jak jednak wygląda ogólny zarys powstawania takiego boiska?

Zanim na trybunach lub na lekcji wychowania fizycznego padnie upragnione słowo „GOL! ”, murawa na której doszło do tego wydarzenia musi przejść szereg zabiegów. Pierwszym i chyba jednym z najważniejszym aspektem jest wyrównanie terenu na którym powstanie nowa murawa boiska piłkarskiego. Oczywiście boisko nie może być idealnie równe. Dlaczego? Otóż woda oprócz budowanego później systemu drenacji musi sama spływać na boki, dlatego już przy linii bocznej spadek szacowany jest na mniej więcej 30cm od środka boiska.

Wielkich boisk raczej nie będziemy podlewać wężem ogrodowym, dlatego też buduję się automatyczne systemy nawadniające (podziemne jak i naziemne). Przed zasianiem trawy na do przyszłej murawy dodaje się mieszankę gleby z dużą zawartością organiczną, a następnie rozsypywana jest cienka warstwa nawozu, która pomaga trawie lepiej rosnąć i przetrwać. Następnie zasiewa się trawę, która dość szybko potrafi się zakorzenić, bo i nawet w jeden miesiąc. W przyszłości zostaje już tylko trawę skaszać.

To tylko ogólnikowy zarys całego procesu powstawania nowej murawy boiska piłkarskiego. Na całe przedsięwzięcie składa się jeszcze szereg innych czynności, jednak tutaj opisaliśmy tylko ogólny zarys. Poniżej prezentujemy państwu film, który co prawda nie ukazuje powstawania murawy pod europejską odmianę football'u, lecz cały proces wygląda podobnie.
Kolejny film wykonany w technice "Time Lapse" prezentuje znów boisko do amerykańskiego football'u, lecz tym razem ukazuje proces układania murawy przy wykorzystaniu trawy z rolki. Na uwagę zasługuje fakt, iż cały film przedstawiania działania firmy na przestrzeni tylko 21 dni.Powrót do działu filmy instruktażowe
Strona Główna
Nasza oferta dla klientów
Szczegóły wykonywanych usług
Nawodnienia boisk
Kontakt z nami
Lista referencyjna
Firmowa galeria
Filmy instruktażowe
Informacje dodatkowe

budowa_murawy.jpg
     Projekt i wykonanie: Eryk Wróbel       Wszelkie prawa zastrzeżone         Silnik: EF IV       Florena.com.pl 2010
Florena Start | Oferta | Usługi | Video | Artykuły | Nawadnianie | Mapa Witryny | Fotele biurowe